317LMN vs. 317L vs. 316L: Viktiga skillnader
Lämna ett meddelande
Om du letar efter rostfritt stål för kemisk bearbetning, kloridhaltiga lösningar, utrustning för rökgasavsvavling (FGD) eller andra frätande industriella miljöer, kan valet mellan 317LMN, 317L och 316L rostfritt stål påverka utrustningens livslängd, underhållskostnader och projektets tillförlitlighet.


Vad är 317LMN rostfritt stål?
317LMN (UNS S31726) är ett austenitiskt rostfritt stål med låg kolhalt och hög molybden kväve med 4,0–5,0 % Mo och 0,10–0,22 % N. Dess PREN-värde är betydligt högre än 317L. Det ger utmärkt grop- och spaltkorrosionsbeständighet i klorid- och sura miljöer. Den används i stor utsträckning i massa, kemisk bearbetning och offshoreanläggningar där standard 317L inte kan uppfylla kraven på korrosionsskydd.
Vad är 317L rostfritt stål?
317L (UNS S31703) är ett austenitiskt rostfritt stål med låg kolhalt av molybden med 3,0–4,0 % Mo och C Mindre än eller lika med 0,03 %. Den erbjuder bättre kloridkorrosionsbeständighet än 316L och undviker intergranulär korrosion efter svetsning utan efterlösningsglödgning. Den är vald för måttliga frätande kemikalieströmmar, pappersblekningsutrustning och våta processsystem, med en måttlig premie över 316L.


Vad är 316L rostfritt stål?
316L (UNS S31603) är ett vanligt lågkolhaltigt, molybdenbärande austenitiskt rostfritt stål, innehållande 2,0 %–3,0 % molybden (Mo) och mindre än eller lika med 0,03 % kol (C). Denna kvalitet erbjuder utmärkt motståndskraft mot intergranulär korrosion efter svetsning och presterar exceptionellt bra i miljöer som innehåller klorider eller svaga syror. Det fungerar som ett grundmaterial för marin och kemisk industri, inklusive rörledningar, lagringstankar och kopplingar.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Viktiga skillnader
316L, 317L och 317LMN är alla austenitiska rostfria stål med låga kolhalter med progressivt högre halter av molybden (Mo) och kväve (N). Specifikt innehåller 316L 2,0 %–3,0 % molybden; 317L innehåller 3,0 %–4,0 % molybden; och 317LMN innehåller 4,0 %–5,0 % molybden tillsammans med 0,10 %–0,22 % kväve. 316L är lämplig för allmänna applikationer; 317L är lämplig för måttligt korrosiva miljöer; och 317LMN är designad för användning under svåra kemiska korrosionsförhållanden.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Jämförelse av kemisk sammansättning (vikt%)
|
Legeringskvalitet |
UNS |
EN standard |
Kol (C) |
Krom (Cr) |
Nickel (Ni) |
Molybden (Mo) |
Kväve (N) |
PREN-intervall* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
316L |
S31603 |
1.4404 |
Mindre än eller lika med 0,030 |
16.00–18.00 |
10.00–14.00 |
2.00–2.50 |
Mindre än eller lika med 0,10 |
23–25 |
|
317L |
S31703 |
1.4438 |
Mindre än eller lika med 0,030 |
18.00–20.00 |
11.00–15.00 |
3.00–4.00 |
Mindre än eller lika med 0,10 |
29–33 |
|
317LMN |
S31726 |
1.4439 |
Mindre än eller lika med 0,030 |
17.00–20.00 |
13.50–17.50 |
4.00–5.00 |
0.10–0.22 |
36–40+ |
* PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) uppskattas vanligtvis med följande formel:
317LMN vs. 317L vs. 316L: Mekaniska egenskaper (minimivärden)
|
Mekanisk egendom |
316L (UNS S31603) |
317L (UNS S31703) |
317LMN (UNS S31726) |
|---|---|---|---|
|
Draghållfasthet (Rm) |
Större än eller lika med 485 MPa (70 ksi) |
Större än eller lika med 515 MPa (75 ksi) |
Större än eller lika med 650 MPa (94 ksi) |
|
0,2 % avkastningsgräns (Rp0,2) |
Större än eller lika med 170 MPa (25 ksi) |
Större än eller lika med 205 MPa (30 ksi) |
Större än eller lika med 295 MPa (43 ksi) |
|
Förlängning (A5) |
Större än eller lika med 40 % |
Större än eller lika med 35 % |
Större än eller lika med 35 % |
|
Hårdhet (max) |
217 HBW / 95 HRB |
217 HBW / 95 HRB |
250 HBW / 100 HRB |
317LMN vs. 317L vs. 316L: Korrosionsbeständighet
316L innehåller 2,0–3,0 % Mo med måttlig kloridbeständighet. 317L höjer molybden till 3,0–4,0 % för förbättrad gropfrätning och spaltkorrosionsprestanda. 317LMN har 4,0–5,0 % Mo plus 0,10–0,22 % kväve och levererar de tre högsta kvävevärdena. Den överträffar de andra två i varma utspädda syror, kloridrika processvätskor och miljöer för blekning av massa. Alla tre lågkolhaltiga kvaliteter motstår intergranulär korrosion efter svetsning.




317LMN vs. 317L vs. 316L: Styrka
I lösningsglödgat tillstånd har 316L minst Rp0,2 på 170 MPa och Rm på 485 MPa. 317L når Rp0,2 Större än eller lika med 205 MPa, Rm Större än eller lika med 515 MPa. Förstärkning av fast kvävelösning gör 317LMN till den starkaste, med Rp0,2 större än eller lika med 240 MPa och Rm större än eller lika med 550 MPa. Kväve ökar sträckgränsen utan att ge avkall på formbarheten. Denna fördel möjliggör tunnare väggdesign för tryckkärl och processutrustning under korrosiv drift.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Svetsbarhet
Alla tre är austenitiska rostfria stål med låg kolhalt med god svetsbarhet, C Mindre än eller lika med 0,03 % för att förhindra intergranulär korrosion. 316L är lättast att svetsa med standardsvetsning. 317L kräver förbrukningsmaterial med högt molybdenhalt. 317LMN behöver också metallinmatning med hög nitrogenhalt och låg nivå av nitrogenhaltig fyllning. segregation. Eftersvetslösningsglödgning är i allmänhet onödig för de flesta driftsförhållanden för alla kvaliteter.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Kostnad
316L är det mest ekonomiska alternativet med den lägsta legeringstillägget. 317L kostar mer på grund av dess högre molybdenhalt på 3,0–4,0 %. 317LMN har det högsta priset, eftersom det innehåller extra molybden- och kvävelegeringselement. Prisskillnaden varierar med globala fluktuationer på molybden- och nickelmarknaden, produktform, storlek, ytfinish och certifieringskrav som EN 10204 3.1.
317LMN vs. 317L vs. 316L: Hur väljer jag?
Välj 316L för allmän korrosion, färskvatten och mild kloridmiljö för att kontrollera kostnaden. Välj 317L för måttlig syra- och kloridexponering där 316L misslyckas. Välj 317LMN för svåra korrosiva förhållanden, inklusive blekningslinjer, het fosforsyra och processmedia med hög kloridhalt. Bekräfta PREN-krav, mekaniska konstruktionsbelastningar och budget innan du slutför betyget, undvik överspecifikationer för att minska onödiga utgifter.
Tillverkare av 317LMN / 317L / 316L rör i rostfritt stål
GNEE kan hjälpa till med dina krav på 317LMN (UNS S31726), 317L (UNS S31703) och 316L (UNS S31603) rostfria stålrör, tillgängliga i både sömlösa och svetsade former (beroende på aktuellt lager och specifikationer). Rör kan beställas i enlighet med standarder som ASTM A312/ASME SA312. För att ge en korrekt offert, vänligen specificera erforderlig ytterdiameter, väggtjocklek, rörschema, längd och krav på slutfinish.


På begäran kan GNEE tillhandahålla materialtestcertifikat (MTC) och spårbarhet för värmenummer. Vi erbjuder även tjänster inklusive dimensionell inspektion, positiv materialidentifiering (PMI), hydrostatisk testning och tredjepartsinspektioner. Angående ledtider: standardrör på 316L är i allmänhet tillgängliga för snabb leverans, medan speciallegeringskvaliteter som 317L och 317LMN kan kräva ytterligare produktions- eller upphandlingstid.


Ange erforderlig stålkvalitet, rörtyp (sömlös eller svetsad), ytterdiameter × väggtjocklek, rörschema, kvantitet, tillämpliga standarder, inspektionskrav och destinationsporten så att vi kan förbereda en skräddarsydd offert för dig.







