Vad är 317LMN högmolybden austenitiskt rostfritt stål?
Lämna ett meddelande
Om du letar efter ett rostfritt stål med överlägsen korrosionsbeständighet mot klorid-inducerad gropfrätning, spaltkorrosion och sura processmiljöer, kan 317LMN - ett austenitiskt rostfritt stål med hög molybdenhalt - vara det perfekta valet för ditt projekt. Innehåller cirka 4 %–5 % molybden och en optimerad tillsats av kväve, 317LMN är speciellt framtagen för krävande applikationer inom kemisk bearbetning, rökgasavsvavling (FGD), massa- och papperstillverkning och olika andra industrisektorer.
Vad är 317LMN rostfritt stål?
317LMN är ett lågkolhaltigt, kvävelegerat austenitiskt rostfritt stål som innehåller krom, nickel och en relativt hög molybdenhalt. Jämfört med konventionella 304L och 316L, förbättrar dess högre molybdenhalt generellt motståndet mot lokal korrosion i kloridhaltiga miljöer och vissa sura processströmmar. Kväve bidrar till styrka och hjälper till att förbättra motståndskraften mot gropkorrosion.
"L" indikerar en lågkolhalt, vilket hjälper till att minska risken för sensibilisering och intergranulär korrosion i samband med svetsning och andra termiska processer. "M" anger ökad molybdenhalt, medan "N" anger kvävelegering.
Vilka är de största skillnaderna mellan 317L och 317LMN?
317L och 317LMN är austenitiska rostfria stål med låg kolhalt. 317L innehåller 3,0–4,0 % Mo, medan 317LMN tillför kväve vid 0,10–0,22 % och bibehåller 4,0–5,0 % molybden. Högre Mo och N höjer sitt PREN-värde, vilket förbättrar gropmotståndet och draghållfastheten. Den presterar bättre i svåra klorid- och sura miljöer, även om den kostar mer än standard 317L.
Specifikationer för 317LMN rostfritt stål
|
Punkt |
Specifikation |
|---|---|
|
Rostfritt stål |
317LMN |
|
UNS-nummer |
S31726 |
|
Materialtyp |
Austenitiskt rostfritt stål med hög molybdenhalt |
|
SV Motsvarande |
1.4439 / X2CrNiMoN17-13-5 (vanligtvis refererad motsvarighet) |
|
Produktstandard |
ASTM A240 / ASME SA-240 för plåt, plåt och remsa |
|
Mikrostruktur |
Austenitisk |
|
Leveransvillkor |
Lösning glödgat, beroende av produktspecifikation |
317LMN kemisk sammansättning av rostfritt stål
Kemisk sammansättning, viktprocent - UNS S31726 / ASTM A240 referens
|
Element |
Minsta (%) |
Max (%) |
|---|---|---|
|
Kol (C) |
- |
0.030 |
|
Krom (Cr) |
17.00 |
20.00 |
|
Nickel (Ni) |
13.50 |
17.50 |
|
Molybden (Mo) |
4.00 |
5.00 |
|
Kväve (N) |
0.10 |
0.20 |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
|
Kisel (Si) |
- |
0.75 |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
|
Svavel (S) |
- |
0.030 |
|
Järn (Fe) |
Balans |
Balans |
317LMN Mekaniska egenskaper i rostfritt stål
Referera till minimikrav för plåt, plåt och remsa enligt ASTM A240
|
Egendom |
Krav |
|---|---|
|
Draghållfasthet |
Större än eller lika med 550 MPa |
|
0,2 % avkastningsstyrka |
Större än eller lika med 240 MPa |
|
Förlängning |
Större än eller lika med 40 % |
|
Rockwell hårdhet |
Mindre än eller lika med 96 HRB |
|
Brinell hårdhet |
Mindre än eller lika med 223 HBW, där det anges av refererade data |
317LMN Rostfritt stål Fysiska egenskaper
|
Egendom |
Typiskt värde |
|---|---|
|
Densitet |
8,00 g/cm³ |
|
Elasticitetsmodul |
Cirka 195 GPa |
|
Värmeledningsförmåga |
Cirka 14,6 W/(m·K) |
|
Genomsnittlig termisk expansionskoefficient |
Ungefär 16,5 × 10⁻⁶ /K |
|
Elektrisk resistivitet |
Cirka 0,79 μΩ·m |
Korrosionsbeständighet av 317LMN rostfritt stål
317LMN är ett lågkolhaltigt, högmolybdenkvävelegerat austenitiskt rostfritt stål med 4,0–5,0 % Mo och 0,10–0,22 % N. Dess förhöjda PREN-värde ökar avsevärt grop- och spaltkorrosionsbeständigheten i klorid-, svavelsyra- och fosforsyramedier. Den överträffar 317L och 316L, lämplig för tuffa kemikalie-, massa- och offshoreprocessmiljöer.
Styrka av 317LMN rostfritt stål
317LMN får ökad styrka genom att stärka fast kvävelösning. I lösningsglödgat tillstånd når dess lägsta Rp0,2 240 MPa och Rm större än eller lika med 550 MPa, högre än standard 317L. Kväve bevarar också duktiliteten, till skillnad från kallbearbetad härdning. Den bibehåller stabila mekaniska egenskaper vid måttliga temperaturer för tryckbärande korrosionsbeständig utrustning.
Svetsbarhet av 317LMN rostfritt stål
317LMN har god svetsbarhet som en austenitisk kvalitet med låg kolhalt. Dess låga kolhalt (mindre än eller lika med 0,03%) begränsar intergranulär karbidutfällning. GTAW, GMAW och SMAW är tillämpliga; matchande high-Mo, kvävehaltiga fyllnadsmetaller krävs. Låg värmetillförsel rekommenderas för att undvika nitridsegregering, och behandling efter svetslösning är inte obligatorisk för de flesta tjänster.
Är 317LMN rostfritt stål magnetiskt?
317LMN är ett helt austenitiskt rostfritt stål och normalt icke-magnetiskt i lösningsglödgat tillstånd. Lätt svag magnetism kan uppträda efter kraftig kallbearbetning, på grund av begränsad martensitomvandling. Den är inte ferromagnetisk som ferritiska eller martensitiska rostfria kvaliteter, vilket skiljer den från serierna 410, 420 och 431.
317LMN rostfritt stål Tillämpningar
På grund av dess exceptionella prestanda i mycket korrosiva kemiska miljöer, används 317LMN ofta inom följande områden:
• Kemisk och petrokemisk bearbetning: Hantering av frätande syror och olika blandade kemiska medier.
• Desulfurisering av rökgas (FGD): Föroreningskontroll och skrubbersystem.
• Massa- och pappersindustri: Blekningsutrustning och massabearbetning.
• Läkemedels- och textilutrustning: Produktionsprocesser som kräver hög renhet eller involverar starka kemiska ämnen.
317LMN tillverkare av rostfritt stål
GNEE kan leverera 317LMN rostfritt stål (UNS S31726) i olika former, inklusive plåtar, plåtar, rullar och remsor. Tillgängligheten av andra produktformer är föremål för bekräftelse baserat på brukets produktionskapacitet och specifika krav.



När det gäller leverans kan varor som finns i lager i allmänhet skickas inom cirka 7 dagar. Skräddarsydda beställningar kräver vanligtvis 30–50 dagar, med exakt ledtid beroende på lagerstatus, produktdimensioner, fabriksproduktionsscheman och inspektionskrav. Dessa tidsramar är endast för referens och utgör inte ett bindande leveransåtagande från GNEE.
Före orderbekräftelse kan GNEE förtydliga tillgängliga specifikationer, ytfinish, exportförpackningsalternativ, materialtestcertifikat (MTC), spårbarhet för värmenummer och inspektionsarrangemang från tredje part. För att få en korrekt offert och ledtid, vänligen ange detaljer angående produktform, tjocklek eller dimensioner, kvantitet, tillämpliga standarder, certifieringskrav och destinationsport.








