Hem - Nyheter - Detaljer

441 Rostfritt stål Bar Supplier Grossist

441 Stainless Steel Bar Supplier Grossist|ASTM A276 441 stavtillverkare i rostfritt stål

Vid val av leverantör för441 stänger i rostfritt stål, att enbart fokusera på det lägsta priset är långt ifrån tillräckligt. För tillverkare av bilavgassystem, industriugnar, värmeväxlare och svetsade konstruktionskomponenter kan val av fel material eller leverantör leda till kostsamma produktionsförseningar, svetsfel och för tidigt byte av komponenter.

 

Tyvärr upptäcker många köpare kritiska problem först efter att produktionen redan är igång:

Materialersättning: Det levererade materialet visar sig vara Grade 430 snarare än äkta 441 rostfritt stål.

Ytdefekter: Oacceptabla ytfel kräver oväntad sekundär bearbetning.

Dimensionell felaktighet:Diametertoleranser överstiger den tillåtna bearbetningstillåten.

Svetsfel: Sensibilisering eller sprickbildning uppstår under svetsprocessen.

Spårbarhetsproblem:Mill Test Certificates (MTC) matchar inte värmenumren på materialet.

Försenad leverans: Leveransförseningar stör snäva produktionsscheman.

 

GNEE är engagerad i att lösa problem innan de påverkar ditt företag. Med över 18 års erfarenhet av produktion och export av rostfritt stål levererar vi ASTM A276-kompatibla 441 rostfria stålstänger till kunder i mer än 60 länder över hela världen, uppbackad av rigorös kvalitetskontroll, ett omfattande spårbarhetssystem och snabba globala leveranstjänster.

 

Varför välja 441 rostfritt stål istället för 430 eller 409?

Eftersom utsläppsreglerna blir allt strängare och industriell utrustnings driftstemperaturer stiger, kämpar traditionella ferritiska rostfria stål för att möta kraven.
När du behöver en hög-, dubbel-stabiliserad metall som kan motstå höga temperaturer och rigorösa svetsförhållanden, välj 441 rostfritt stål framför kvaliteterna 430 eller 409. Innehåller cirka 18 % krom, detta material erbjuder utmärkt korrosionsbeständighet och innehåller titanium och niob för att förhindra intergranulära korrosion; den överträffar klass 409 i hög-temperaturstyrka och klass 430 i svetshållbarhet.

 

Hur säkerställs kvaliteten på 441 rostfritt stål?

För att säkerställa kvaliteten på 441 rostfritt stål, verifierar GNEE vanligtvis att den kemiska sammansättningen uppfyller standarderna (riktar på en kromhalt på cirka 18 % och använder dubbel niob/titan stabilisering), kräver certifierade Mill Test Reports (MTRs) som överensstämmer med ASTM A276, och inspekterar för ytstrukturdefekter, kornighetsdefekter och hög temperatur.

441 stianless steel round bar 
441 stianless rund stång
441 bar PMI
441 bar PMI

Kommer typ 441 rostfria stålstänger att spricka efter svetsning?

Om svetsprocessen utförs korrekt spricker typ 441 rostfria stålstänger vanligtvis inte efter svetsning. De 441 rostfria stängerna som levereras av GNEE spricker i allmänhet inte efter svetsning under normala förhållanden. Tack vare tillsatsen av titan och niob för stabilisering, motstår materialet intergranulär korrosion och sensibilisering i svetszonen, vilket eliminerar behovet av efter-svetsvärmebehandling. Men spannmålstillväxt kan fortfarande leda till en förlust av seghet i den värmepåverkade zonen-.

 

Vad är dimensionstoleransen för 441 rostfria stålstänger?

Dimensionstoleransen för 441 stänger av rostfritt stål bestäms av tillverkningsmetoden (varmvalsade mot kall-bearbetade) och följer globala standardspecifikationer som ASTM A484 eller ISO 286-2 (h-toleranser).

Angivet storleksintervall (mm) h8 Tolerans (mm) h9 Tolerans (mm) h11 Tolerans (mm)
Över 3 till 6 +0 / -0.018 +0 / -0.030 +0 / -0.075
Över 6 till 10 +0 / -0.022 +0 / -0.036 +0 / -0.090
Över 10 till 18 +0 / -0.027 +0 / -0.043 +0 / -0.110
Över 18 till 30 +0 / -0.033 +0 / -0.052 +0 / -0.130
Över 30 till 50 +0 / -0.039 +0 / -0.062 +0 / -0.160
Över 50 till 80 +0 / -0.046 +0 / -0.074 +0 / -0.190

Varma-valsade rundstänger (ASTM A484 / A484M)

Specificerat storleksintervall (tum) Övertolerans (in.) Under tolerans (in.) Max ut-av-omgången (in.)
16/5 till 16/7, inkl. +0.006 -0.006 0.009
Över 7/16 till 5/8, inkl. +0.007 -0.007 0.010
Över 5/8 till 7/8, inkl. +0.008 -0.008 0.012
Över 7/8 till 1, inkl. +0.009 -0.009 0.013
Över 1 till 1-1/8, inkl. +0.010 -0.010 0.015
Över 1-1/4 till 1-3/8, inkl. +0.012 -0.012 0.018
Över 1-1/2 till 2, inkl. +1/64 (+0.0156) -1/64 (-0.0156) 0.023

 

Har du lager tillgängligt? Vad är din leveranshastighet?

GNEE har ett lager av vanliga specifikationer och koordinerar flera produktionslinjer, vilket gör att vi snabbt kan reagera på akuta upphandlingsbehov.
Produkter med standardspecifikationer kan vanligtvis skickas inom 7 till 15 arbetsdagar;
Produkter med anpassade-specifikationer beror på specifika parametrar och ordervolym, men slutförs vanligtvis inom 15 till 25 dagar.

 

Kan du tillhandahålla MTC- och PMI-rapporter?

Vi verifierar materialets äkthet före varje leverans. Varje sats med 441 stänger av rostfritt stål levereras med ett EN 10204 3.1 Material Test Certificate (MTC) som visar värmenummer, kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper. Dessutom kan vi tillhandahålla olika andra dokument-som kemiska analysrapporter, testrapporter för mekaniska egenskaper, dimensionsinspektionsposter och tredje-inspektionsrapporter från SGS, BV eller TÜV-för att uppfylla projektkraven.

EN 10204 3.1 Material Test Certificate

 

Erbjuder du OEM-bearbetning och anpassade bearbetningstjänster?

Förutom att tillhandahålla råmaterial tillhandahåller GNEE ett omfattande utbud av mervärdesbearbetningstjänster-, inklusive precisionsskärning, skalning, mittlös slipning, polering, fasning, CNC-bearbetning och anpassad förpackning baserat på kundens ritningar eller tekniska specifikationer. Vi tillverkar stänger av rostfritt stål med diametrar från 5 mm till 300 mm, tillgängliga i längder upp till 6 000 mm eller tillverkade efter specifika krav. Med stöd av avancerad bearbetningsutrustning och ett erfaret ingenjörsteam hjälper vi kunderna att minimera sekundär bearbetning, minska materialspill och förbättra produktionseffektiviteten.

 

441 Grade Stainless Steel Bar prislista

Priserna för barer varierar avsevärt beroende på bearbetningsmetoden (Cold Drawn vs. Hot Rolled). Dessa priser är vägledande.

Bartyp Specifikation Avsluta Prisintervall (USD/MT)
Rund Bar 10 mm – 50 mm Kallt tecknat / ljust $1,850 – $2,150
Rund Bar 60 mm – 200 mm Varmvalsad / Svart $1,750 – $1,950
Hexagonal stång S17 – S41 (metrisk) Ljus/polerad $1,950 – $2,250
Flat Bar 5 mm x 40 mm (vanligt) HRAP $1,800 – $2,050

När du skaffar eller specificerar stänger av klass 441, vänligen ange följande information: form och dimensioner (t.ex. rundstavsdiameter, platta stångdimensioner), avsedd användning eller driftstemperatur och erforderlig ytfinish eller standard (som ASTM A276).

Få en offert nu

 

Specifikationer för ASTM A276 441 rostfritt stål

Punkt Specifikation
Produktnamn ASTM A276 441 rostfritt stålstång
Kvalitet 441 / UNS S44100 / EN 1.4509
Standard ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582 (valfritt)
Form Round Bar, Square Bar, Flat Bar, Hexagonal Bar
Diameter 5 mm – 300 mm
Bredd 10 mm – 300 mm
Tjocklek 3 mm – 150 mm
Längd 1 000 mm – 6 000 mm eller Anpassad
Tillverkningsprocess Varmvalsad, kalldragen, skalad, centerlös mald
Ytfinish Svart, ljus, skalad, polerad, slipad
Diametertolerans h9, h10, h11 eller anpassad
Slut Finish Slät ände, avfasad ände, sågsnitt
Värmebehandling Glödgat
Inspektion PMI-test, UT-test, kemisk analys, mekanisk provning, dimensionell inspektion
Certifikat SV 10204 3.1 / 3.2, Mill Test Certificate (MTC)
Tredjepartsinspektion.- SGS, BV, TÜV, DNV Tillgänglig
Förpackning Vattentätt papper, PVC-film, träfodral, stålband, export sjövärdig förpackning
Leveranstid 7–15 dagar för lager; 15–25 dagar för anpassade beställningar
MOQ 1 ton (förhandlingsbart)
Handelsvillkor EXW, FOB, CFR, CIF, DDP
Betalningsvillkor T/T, L/C vid sikte

 

441 Stainless Steel Hexagonal Bar
441 sexkantsstång i rostfritt stål
441 Stainless Steel Bright Bar
441 Stainless Steel Bright Bar
441 Stainless Steel Black Bar
441 rostfritt stål svart stång

Förpackningsmetoder efter bartyp

Bartyp Ytfinish Rekommenderad förpackning
Rund stång med liten diameter (< 20mm) Ljus / polerad / kalldragen Plasthylsor för varje bar + Vävda påsar + Buntade med stålband + träfodral.
Stång med medeldiameter (20 mm - 80 mm) Ljus / Skalad / Slipad Inslagna i vattentätt papper/plastfilm + Vävda påsar + Stålband med lyftbälten.
Large Diameter Bar (>80 mm) Svart / Varmvalsad / Skalad Medföljer stålband + skyddande ändstycken + fraktetiketter. (Vanligtvis behövs ingen trälåda om det inte efterfrågas).
Hexagonal / fyrkantig bar Kallt tecknat / ljust Bunt inslagna med HDPE-plast + Kantskydd + Träbackar för att förhindra hörnskador.

Packaging Methods By Bar Type 

Skicka förfrågan

Du kanske också gillar