440A vs. 440B vs. 440C rostfritt stål: hårdhet
Lämna ett meddelande
Om du skaffar rostfritt stål för knivar, skärverktyg, precisionskomponenter, ventildelar eller lager, är valet av lämplig hårdhet avgörande för att säkerställa produktens prestanda och livslängd. AISI 440A, 440B och 440C är martensitiska rostfria stål med hög kolhalt som kan härdas genom värmebehandling. Medan alla tre kvaliteterna innehåller cirka 16 %–18 % krom, påverkar deras varierande kolinnehåll hårdheten, slitstyrkan, segheten och korrosionsbeständigheten som materialet kan uppnå.

Vad är hårdheten för AISI 440A?
AISI 440A är martensitiskt rostfritt stål med 0,60–0,75 % kol. Med standard vakuumvärmebehandling sträcker sig dess typiska härdade hårdhet från HRC 55 till 58. Den har lägre härdspänning och mindre deformationsrisk jämfört med 440B och 440C. Den bibehåller anständig korrosionsbeständighet, idealisk för allmänna bestick och lätta slitagedelar som inte behöver extrem hårdhet.
Vad är hårdheten för AISI 440B?
AISI 440B innehåller 0,75–0,95 % kol, högre än 440A. Efter korrekt vakuumhärdning och anlöpning når den normalt HRC 57–60. Högre koldioxid ökar slitstyrkan men ökar risken för värmebehandlingsförvrängning. Det är ett balanserat alternativ för mellanskiktsknivar och mekaniska komponenter, som byter lätt korrosionsprestanda mot högre hårdhet än 440A.


Vad är hårdheten hos AISI 440C?
AISI 440C har 0,95–1,20 % kol, den högsta av de tre. Precisionsvakuumvärmebehandling levererar HRC 59–62 och kan beröra HRC 63 med snäv tempereringskontroll. Den erbjuder enastående slitstyrka för premiumknivar och lager. Den största nackdelen är hög snedvridningstendens efter härdning, vilket kräver tillplattning och dubbelsidig polering för slutliga färdiga knivämnen.
440A vs. 440B vs. 440C rostfritt stål: Motsvarande kvaliteter
| Motsvarande betyg | • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A • 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B • 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C |
|---|
440A vs. 440B vs. 440C rostfritt stål: hårdhet
Följande tabell sammanfattar allmänt publicerade hårdhetsvärden för de tre kvaliteterna. Använd den som en preliminär urvalsguide; bekräfta acceptansgränserna mot beställd produktform, standard, leveransskick och köpspecifikation.
| Egendom | 440A rostfritt stål | 440B rostfritt stål | 440C rostfritt stål |
|---|---|---|---|
| UNS-beteckning | S44002 | S44003 | S44004 |
| Kolhalt (vikt%) | 0.60–0.75 | 0.75–0.95 | 0.95–1.20 |
| Kromhalt (vikt%) | 16–18 | 16–18 | 16–18 |
| Typisk glödgad hårdhetsreferens | Upp till cirka 255 HBW* | Upp till cirka 255 HBW* | Upp till cirka 269 HBW* |
| Ungefär maximal hårdhet efter lämplig värmebehandling | 56 HRC | 58 HRC | 60 HRC |
| Relativ slitstyrka | Bra | Högre | Högst av de tre i typiska härdade förhållanden |
| Typiska tillämpningar | Knivblad, skärverktyg, kirurgiska instrument | Skärverktyg, slitstarka komponenter | Precisionslager, ventildelar, slitstarka skärverktyg |

Varför har 440C högre hårdhet än 440A och 440B?
Den största skillnaden är kolhalten. De tre kvaliteterna har i stort sett liknande kromintervall, men deras kolhalter ökar successivt från 440A till 440C.
| Kvalitet | Carbon Range | Effekt på härdning |
|---|---|---|
| 440A | 0.60–0.75% | Stöder hög hårdhet samtidigt som den generellt behåller en bättre seghet och korrosionsbeständighetsbalans |
| 440B | 0.75–0.95% | Ger högre uppnåbar hårdhet än 440A under jämförbara, lämpliga bearbetningsförhållanden |
| 440C | 0.95–1.20% | Stöder högsta möjliga hårdhet och slitstyrka av de tre kvaliteterna |

440A vs. 440B vs. 440C rostfritt stål: värmebehandling
| Värmebehandlingsprocess | 440A / 440B rostfritt stål | 440C rostfritt stål |
|---|---|---|
| Full glödgning | 800–900 grader (1472–1652 grader F), ugnen kyler till ungefär 600 grader (1112 grader F), sedan luftkyld | 800–850 grader (1472–1562 grader F), följt av kontrollerad ugnskylning och luftkylning som specificeras av värmebehandlingsproceduren |
| Släckning (austenitiserande) | 1010–1050 grader (1850–1922 grader F), följt av oljesläckning eller luftkylning, beroende på sektionsstorlek och kvalificerad procedur | 1010–1065 grader (1850–1949 grader F); Oljehärdning kan krävas för tjockare sektioner, beroende på dimensioner och kvalificerad procedur |
| Härdning | 150–370 grader (302–698 grader F) | 150–370 grader (302–698 grader F); undvik området 425–565 grader (797–1049 grader F) där minskad korrosionsbeständighet och seghet kan förekomma, beroende på den specifika värmebehandlingscykeln |
| Indikativ hårdhet efter anlöpning | Vid 150 grader: ungefär 58 HRC; vid 370 grader: cirka 48 HRC | Vid 150 grader: ungefär 60 HRC; vid 370 grader: cirka 50 HRC |
Viktig:Temperaturerna och hårdhetsvärdena ovan är vägledande bearbetningsreferenser, inte universella acceptansgränser. Faktiska resultat beror på exakt kvalitet, kemisk sammansättning, snitttjocklek, härdningsmetod, härdningstid och tillämplig materialspecifikation. Köpare bör kräva att leverantören eller värmebehandlingsleverantören bekräftar det kvalificerade förfarandet och det uppnåbara hårdhetsintervallet innan beställningen görs.
440A vs. 440B vs. 440C rostfritt stål: Hur väljer man?
| Ansökan | Rekommenderat betyg | Nyckelhårdhetskrav |
|---|---|---|
| Precisionslager (ABEC-5 och högre) | 440C | 60–62 HRC |
| Kirurgiska instrument / kirurgiska blad | 440C | 58–60 HRC |
| Ventilintern (API 6A-applikationer) | 440B | 55–58 HRC |
| Livsmedelsklassade knivar / köksknivar | 440A eller 440B | 54–58 HRC |
| Marin / kemisk industri fästelement | 440A | Glödgat tillstånd eller Mindre än eller lika med 56 HRC, enligt specifikation |
| Pumphjul / valsverksrullar | 440B | 56–58 HRC |
| Högpåverkande applikationer (hammare, mejslar) | 440A | 50–54 HRC, med förbehåll för värmebehandlingsvalidering |
Teknisk notering:Dessa rekommendationer är preliminära urvalsriktlinjer, inte universella designgränser. Faktiska hårdhetskrav beror på komponentens geometri, belastning, värmebehandling och den styrande produkten eller industrispecifikationen. ABEC-klassificeringen definierar lagrets dimensions- och löpnoggrannhet, inte ett universellt hårdhetskrav på 60–62 HRC. För API 6A-ventilkomponenter och marina eller kemiska fästelement, verifiera tillämpligt material, hårdhet, sur-service och korrosionskrav innan du anger en kvalitet.
440A 440B 440C rostfritt stålstång till salu
GNEE levererar 440A, 440B och 440C rostfria stålstänger, som används i stor utsträckning vid tillverkning av knivar, precisionslager, skärverktyg, ventilkomponenter och industriella slitstarka delar. Vi kan skräddarsy specifikationer efter dina projektkrav, inklusive stångdiameter, längd, ytfinish, glödgning eller värmebehandlingsskick och önskad hårdhetsnivå.
Specifikationer & leveransvillkor
| Parameter | Specifikationsdetaljer |
| Tillämpliga standarder | ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440 |
| Leveransvillkor | • Glödgad (mjuk): HBW Mindre än eller lika med 269 (Standard kommersiellt tillstånd för bearbetning) • Härdad och härdad (Q+T): Anpassad hårdhet på begäran |
| Ytfinish | • Svart (varmvalsad/smidd) • Skalad / Grovsvarvad • Centerlös mark (polerad) • Kallritad (ljus) |
| Dimensionell tolerans | • Varmvalsad/smidd: ASTM A484, DIN 7527 • Kallbehandlad/slipad: ISO h8, h9, h11 eller anpassad |
| Kvalitetstestning | Brukstestcertifikat (EN 10204 3.1), ultraljudstest (SEP 1921 / ASTM A388), PMI-test |
Tillgängliga produktformer och storleksintervall
| Produktform | Produktionsprocess | Storleksintervall (metriskt) | Storleksintervall (Imperial) | Längd |
| Rund Bar | Varmvalsad/smidd | Dia. 10 mm – 450 mm | Dia. 0.39" – 17,7" | 3 000 – 6 000 mm / Custom |
| Rund stång (ljus) | Kalldragen / skalad / mald | Dia. 2 mm – 100 mm | Dia. 0.08" – 3,94" | 2 000 – 4 000 mm / Fast |
| Flat Bar / Plate Bar | Varmvalsad / slits / smidd | Tjocklek: 5 – 120 mm Bredd: 20 – 600 mm |
Tjocklek: 0,2" – 4,7" Bredd: 0,8" – 23,6" |
2 000 – 6 000 mm / Custom |
| Square Bar | Varmvalsad / Kalldragen / Smidd | 10 × 10 mm – 200 × 200 mm | 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" | 3 000 – 6 000 mm |
| Hexagonal stång | Kallritad | Hex 6 mm – 65 mm | Hex 0,23" – 2,56" | 3 000 – 4 000 mm |




Vänligen kontakta GNEE med dina krav - specificera stålkvalitet, diameter, kvantitet och hårdhetsintervall - så ger vi dig en skräddarsydd offert.
FAQ
F: 440A vs. 440B vs. 440C: Vilken har bäst korrosionsbeständighet?
S: 440A har den bästa korrosionsbeständigheten, följt av 440B, där 440C är den svagaste. 440C har den högsta kolhalten; en betydande mängd krom förbrukas för att bilda karbider, vilket lämnar mindre "fritt" krom tillgängligt i matrisen för att ge korrosionsbeständighet. Omvänt har 440A den lägsta kolhalten, vilket gör att mer fritt krom blir kvar i matrisen och resulterar i ett mer intakt passiveringsskikt, vilket ger överlägsen rostbeständighet.
F: 440A vs. 440B vs. 440C: Hur jämför de när det gäller seghet?
A: 440A > 440B > 440C.
440A har den högsta segheten; det är mindre benäget att spricka eller kantflisa. Under en kollision är det mer sannolikt att den utvecklar mindre kantrullning (deformation) snarare än att den går sönder.
På grund av bildandet av en stor volym grova kromkarbider är 440C den mest spröda. Under kraftiga förhållanden - som kraftig hackning eller intensiv stötbelastning - är dess kant relativt benägen för mikroflisning.
F: Är 440-seriens rostfria stål magnetiska?
S: Ja, 440A, 440B och 440C är starkt magnetiska under alla förhållanden.
De tillhör familjen martensitiska rostfria stål (till skillnad från austenitiska rostfria stål som 304 eller 316, som är icke-magnetiska). Oavsett om de är i ett glödgat tillstånd (ferritisk matris) eller ett släckt tillstånd (martensitisk struktur), är de ferromagnetiska material.
F: Varför rekommenderas ofta "kryogen behandling" vid värmebehandling av 440C?
S: På grund av dess höga kol- och legeringsinnehåll behåller 440C ofta en betydande mängd otransformerad austenit efter kylning. Denna resterande austenit kan leda till lägre hårdhet än förväntat och kan orsaka dimensionsinstabilitet (förvrängning eller deformation) över tiden. Genom kryogen behandling vid temperaturer från -70 grader till -196 grader kan kvarhållen austenit omvandlas till martensit i största möjliga utsträckning och därigenom uppnå maximal hårdhet och dimensionsstabilitet.







