Hårdhetsdatatabell för 440C rostfritt stål
Lämna ett meddelande
Om du väljer AISI 440C rostfria stålstänger för knivar, precisionslager, slitstarka komponenter eller industriella verktyg, är hårdhet en av de viktigaste inköpsspecifikationerna. Det påverkar slitstyrka, kanthållning, bearbetbarhet och motståndskraft mot deformation.
AISI 440C är ett martensitiskt rostfritt stål med hög kolhalt som innehåller cirka 0,95–1,20 % kol och 16–18 % krom. I glödgat tillstånd är dess hårdhet vanligtvis specificerad till maximalt cirka 269 HBW enligt tillämpliga produktstandarder. Efter lämplig härdning och härdning kan 440C normalt nå cirka 58–60 HRC, med vissa kvalificerade värmebehandlingsförhållanden som uppnår cirka 60–62 HRC.
Vad är den maximala hårdheten för glödgat 440C rostfritt stål?
En vanlig referensgräns är cirka 269 HBW för glödgat material enligt tillämpliga produktspecifikationer. Kontrollera gällande standard och utgåva innan du använder detta värde som en avtalsmässig acceptansgräns.
Tillförseltillstånd (före värmebehandling)
| Skick | Hårdhet (HBW) | Hårdhet (HRC Ungefär) | Bearbetningsbarhet |
| Mjuk glödgad (standard) | Mindre än eller lika med 269 HBW | Mindre än eller lika med 28 HRC | Standardbearbetningsvillkor (fräsning, svarvning, borrning) |
| Kalldragen/Arbetshärdad | ~ 280 – 320 HBW | ~ 29 – 34 HRC | Förbättrad ytfinish, något styvare |
AISI 440C datablad för hårdhet vs härdningstemperatur
Testvillkor: Φ25,4 mm (1") rund stång, austenitiserad vid 1038 grader (1900 grader F), oljesläckt, anlöpt i 1 timme. Datakälla: Carpenter Technology 440C Datablad, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.
| Temperering Temp (grad) | Tempereringstemperatur (grad F) | Hårdhet (HRC) | Hårdhet (HV) | Hårdhet (HBW) | Draghållfasthet (MPa) | Förlängning (%) | Typisk tillämpning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Som släckt | - | 60 – 62 | 697 – 756 | 695 – 750 | - | - | Endast intern referens, inte för direkt delgivning |
| 150 | 300 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Precisionslager, skäreggar |
| 165 | 329 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Kullager |
| 180 | 356 | 57 – 59 | 578 – 631 | 575 – 630 | ~1950 | 2 – 3 | Kirurgiska instrument, precisionsskaft |
| 200 | 392 | 58 – 59 | 631 – 650 | 630 – 650 | ~1950 | 2 – 3 | Kirurgiska instrument, ventiltätningsytor |
| 250 | 482 | 57 | 631 | 630 | ~1900 | 3 – 4 | Ventiltrim, pumphjul |
| 300 | 572 | 56 | 587 | 585 | ~1850 | 4 – 5 | Arbetsrullar, bär liners |
| 315 | 599 | 56 – 57 | 587 – 631 | 585 – 630 | 1970 | 2 | ASTM A276 standardtestvillkor |
| 350 | 662 | 52 – 56 | 516 – 587 | 515 – 585 | ~1700 | 5 – 7 | Service med hög seghet, skaftning |
| 425 | 800 | 56 ⚠️ | 587 | 585 | ~1600 | 6 – 8 | ⚠️ Sekundär härdningszon (rekommenderas inte) |
| 500 | 932 | 52 – 54 | 516 – 555 | 515 – 555 | ~1400 | 8 – 10 | Högpåverkande strukturella delar |
| 565 | 1049 | 48 – 52 | 458 – 516 | 455 – 515 | ~1200 | 10 – 12 | ⚠️ Korrosionsbeständighet och seghet minskar samtidigt |
| 600 | 1112 | 44 – 48 | 412 – 458 | 410 – 455 | ~1000 | 12 – 15 | Bearbetningsbart skick (nästan glödgat) |
Hårdhet vs. Temperering Temperaturkurva

Effekt av härdningstemperatur på hårdhet
| Austenitiserande temperatur (grad/grad F) | Soak Time | Släck medium | As-Quenched hårdhet | Bibehållen Austenitnivå |
| 1010 grader (1850 grader F) | 30–45 min | Olja / Vakuumluft | 59 – 61 HRC | Låg (~5 %) |
| 1040 grader (1900 grader F) [Standard] | 30–45 min | Olja / Vakuumluft | 60 – 62 HRC | Måttlig (~10–15 %) |
| 1070 grader (1955 grader F) | 20–30 min | Olja / Vakuumluft | 58 – 60 HRC (Droppar på grund av överskott av austenit) | High (>20%) |
| 1040 grader + Sub-Zero (-78 grader / -108 grader F) | +2 timmar minus noll | Olja + torris | 62 – 63 HRC | Mycket låg (<3%) |
| 1040 grader + Cryo (-196 grader / -320 grader F) | +2 timmar flytande N₂ | Olja + flytande N2 | 63 – 64 HRC | Försumbar (<1%) |

Sektionsstorlek Effekt på hårdhet
| Sektionsstorlek | Achievable Hardness (HRC) vid 150 graders temperering | Resonera |
|---|---|---|
| Φ10 – Φ25 mm | 60 – 62 | Helt genomhärdad, martensit över hela tvärsnittet |
| Φ25 – Φ50 mm | 58 – 60 | Kärnan börjar bli underhärdad |
| Φ50 – Φ75 mm | 55 – 58 | Betydande minskning av kärnhårdheten |
| Φ75 – Φ100 mm | 52 – 56 | Bainit/ferrit bildas i kärnan |
| >Φ100 mm | < 52 (Core) | marquenching eller austempering krävs |

AISI 440C hårdhetsomvandlingstabell
Köpare kan stöta på olika hårdhetsenheter (HRC / HV / HBW / HRB) vid inspektion. Nedan är omvandlingsreferensen för typiska hårdhetsvärden på 440C.
| HRC | HV (Vickers) | HBW (Brinell) | HRB | Skick |
|---|---|---|---|---|
| 40 | 412 | 410 | 92 | Övre gräns för glödgat tillstånd |
| 45 | 470 | 468 | 97 | Typiskt glödgat tillstånd |
| 50 | 527 | 525 | - | Medium temperatur anlöpt |
| 52 | 555 | 553 | - | Tempererad vid 350 grader |
| 54 | 587 | 585 | - | Härdat vid 400 grader |
| 56 | 614 | 612 | - | Tempererad vid 300–315 grader |
| 57 | 631 | 630 | - | Tempererad vid 250 grader |
| 58 | 650 | 648 | - | Tempererad vid 200 grader |
| 59 | 668 | 666 | - | Tempererad vid 180 grader |
| 60 | 697 | 695 | - | Härdat vid 150 grader (standard) |
| 61 | 720 | 718 | - | Härdat vid 150 grader (högt kolintervall) |
| 62 | 756 | 754 | - | Som släckt / Austenitiserad vid 1038 grader |
Jämförelse av hårdhet mellan 440C och andra kvaliteter
| Kvalitet | Stål typ | Kolhalt (%) | Max hårdhet (HRC) | Typical Service Hardness (HRC) | Korrosionsbeständighet | Seghet | Typiska applikationer |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 440C | Martensitisk rostfritt stål | 0.95 – 1.20 | 60 – 62 | 58 – 60 | ★★★☆ | ★★☆ | Lager, skärverktyg, kirurgiska instrument |
| 440B | Martensitisk rostfritt stål | 0.75 – 0.95 | 58 – 60 | 56 – 58 | ★★★★ | ★★★ | Ventiler, pumpar, mellanklassbestick |
| 440A | Martensitisk rostfritt stål | 0.60 – 0.75 | 56 – 58 | 54 – 56 | ★★★★ | ★★★★ | Fästelement, marina komponenter |
| 420 | Martensitisk rostfritt stål | 0.15 – 0.35 | 52 – 54 | 48 – 52 | ★★★★ | ★★★ | Servis, billiga bestick |
| 410 | Martensitisk rostfritt stål | 0.15 – 0.30 | 50 – 52 | 46 – 50 | ★★★★ | ★★★★ | Turbinblad, ventilkroppar |
| D2 | Kallt redskapsstål | 0.90 – 1.00 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Formar, stansningsdelar (torrservice) |
| A2 | Kallt redskapsstål | 0.50 – 0.60 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Kallstämpelmatriser, mätare |
| 316L | Austenitiskt rostfritt stål | 0.03 – 0.08 | 25 – 30 (HRB) | 20–25 (HRC) | ★★★★★ | ★★★★★ | Kemisk & marin service |
| 17-4 PH | Nederbördshärdande rostfritt stål | 0.03 – 0.09 | 44 – 46 | 36 – 44 | ★★★★ | ★★★★ | Flyg, olja och gas |
Begär en offert för 440C rostfria stålstänger
Behöver du 440C rostfria stålstänger för knivar, precisionskomponenter eller industriella slitdelar? Skicka GNEE dina önskade mått, leveransskick, målhårdhet och kvantitet. Teamet kan bekräfta tillgängliga alternativ, dokumentation, inspektionsarrangemang, förpackning och beräknad leverans innan beställning.
FAQ
F: Vad är den maximala hårdheten på 440C i HRC?
S: Efter släckning vid 1038 grader och temperering vid 150 grader kan 440C nå 60–62 HRC (ungefär 697–756 HV). Detta är den högsta hårdheten bland standard martensitiska rostfria stål, jämförbar med den för D2 eller A2 verktygsstål.
F: Vad är hårdheten för 440C i glödgat tillstånd?
S: Efter full glödgning (ugnskylning från 845–900 grader) är hårdheten cirka 223–255 HBW (ungefär 20–25 HRC / 92–97 HRB). Detta tillstånd är avsett för bearbetning.
F: Varför är min 440C bara 55 HRC istället för 60 HRC?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), vilket leder till otillräcklig härdning vid kärnan; ② Härdningstemperaturen är för låg (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 grader); eller ④ Kylhastigheten är otillräcklig (oljekylning krävs; luftkylning är inte tillräcklig). Ange tvärsnittsmått och värmebehandlingsprofil för ytterligare felsökning.
F: Kan 440C överstiga 62 HRC?
S: Inte under standardbearbetningsförhållanden. 62 HRC är den praktiska gränsen för oljekyld 440C. Om högre hårdhet (63+ HRC) krävs, bör man byta till D2 (62–64 HRC) eller M2 höghastighetsstål (64–66 HRC), även om dessa material saknar korrosionsbeständighet.
F: Finns det en signifikant skillnad i praktisk tillämpning mellan 440C med en hårdhet på 60 HRC och 58 HRC? S: Det har en betydande inverkan på egghållning (för skärverktyg ger 60 HRC cirka 15–20 % bättre retention än 58 HRC); en måttlig påverkan på lagren (en skillnad på cirka 10 % i kontaktutmattningslivslängd mellan 60 HRC och 58 HRC); och en försumbar påverkan på ventiler/pumpar (skillnaderna är obetydliga över 56 HRC).
F: Ska HRC eller HV användas för hårdhetstestning av 440C?
S: HRC är standardmetoden (ASTM E18) och är lämplig för komponenter med en tjocklek större än 2 mm. För små delar (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.
F: Minskar hårdheten på 440C med tiden efter anlöpning (åldrande effekt)?
S: Vid anlöpning mellan 150–370 grader är hårdheten på 440C mycket stabil och visar en förändring på mindre än 1 HRC under 10 år vid rumstemperatur. Emellertid kan anlöpning i intervallet 425–565 grader leda till "fördröjd mjukning" - en gradvis minskning av hårdheten med 2–4 HRC under loppet av veckor till månader - vilket är en av anledningarna till att detta temperaturintervall inte rekommenderas.







